Kredyty przez Internet

najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe, bez wychodzenia z domu
Getin Bank - elastyczne konto oszczędnościowe
> oprocentowanie: 0.9% do 200 tys zł oraz 0.6% dla kapitału od 200 do 400 tys zł,
> darmowe przelewy wewnętrzne w bankowości internetowej i mobilnej do końca roku,
> 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta,
> kapitał zgromadzony na koncie zawsze procentuje a odsetki otrzymasz na koniec każdego miesiąca.
formularz
mBank - eKonto oszczędnościowe
> 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta oszczędnościowego,
> nie tracisz odsetek po wyjęciu pieniędzy z konta,
> 1 bezpłatny przelew w miesiącu przez Internet,
> po odłożone pieniądze możesz sięgnąć w każdej chwili.
mBank - eKonto z lokatą
> oferta dla nowych klientów - załóż konto w mBanku a lokatę otrzymasz w prezencie,
> oprocentowanie 1% w skali roku,
> lokata dla kapitałów od 500 do 10 000 zł,
> czas trwania lokaty - 3 miesiące.
formularz
Getin Bank - lokata na Nowe Środki
> 0.8% w skali roku,
> lokata na 2, 3, lub 6 miesięcy,
> możesz założyć trzy lokaty.
formularz
Inbank - lokata
> wysokie oprocntowanie uzależnione od długości lokaty - szczeguły w formularzu,
> bez konieczności wychodzenia z domu,
> bez konieczności zakładania kolejnego konta.
formularz
Konto oszczędnościowe
Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe jest odmianą typowego konta osobistego, w stosunku do którego posiada zarówno pewne plusy jak i minusy.
Największą zaletą konta oszczędnościowego jest fakt iż zgromadzone na nim środki zarabiają na siebie zgodnie z oprocentowaniem obejmującym dane konto oszczędnościowe. Przy podpisywaniu umowy na konto oszczędnościowe bank zobowiązuje się do regularnego kapitalizowania zgromadzonych na nim środków finansowych zgodnie z ustalonym oprocentowaniem oraz okresem kapitalizacji ale o tym za chwilę.

Warto wspomnieć o innej zalecie konta oszczędnościowego, która nie tyle nawiązuje do konta oszczędnościowego, co do faktu posiadania takowego konta – mowa tu o motywacji do oszczędzania. Decydując się na założenie konta oszczędnościowego podpisujemy umowę nie tylko z operatorem tego konta, ale również (w przenośni oczywiście) z samym sobą, zobowiązując się do odkładania na nim możliwie jak najwięcej pieniędzy, gdyż dzięki temu nasze potencjalne korzyści będą większe.

Największą wadą konta oszczędnościowego jest nieco utrudnione dysponowanie środkami na nim zgromadzonymi w stosunku do typowego konta osobistego. Trudność ta objawia się wyższymi opłatami za wyprowadzanie środków z konta oszczędnościowego (z reguły pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy) oraz większą wstrzemięźliwością właścicieli kont oszczędnościowych jeśli chodzi o wypłacanie z nich gotówki – co w samo w sobie nie jest wadą.

Czy się kierować przy wyborze konkretnego konta oszczędnościowego?

- oprocentowanie – podstawowa cecha konta oszczędnościowego – im wyższe oprocentowanie, tym więcej zarobimy na środkach zgromadzonych na koncie oszczędnościowym. Warto tutaj podkreślić, że oprocentowanie może być stałe i dotyczyć całości zgromadzonego kapitału na koncie ale może również być promocyjne i dla środków do pewnej sumy być wyższe a dopiero dla nadwyżki ponad kwotę objętą promocyjnym oprocentowaniem, spadać do poziomu standardowego.

- okres kapitalizacji odsetek – jest to czas po jakim bank dopisuje do naszego konta odsetki wypracowane przez zgromadzony kapitał. Im krótszy okres kapitalizacji odsetek tym lepiej dla właściciela konta. Podstawowym okresem kapitalizacji jest jeden miesiąc, jednak spotyka się oferty kont oszczędnościowych z kapitalizacją nawet codzienną.

- opłaty za transfer środków z konta – tutaj należy zwrócić uwagę ile będzie nas kosztowało wypłacenie środków z konta oszczędnościowego. Z jednej strony konto oszczędnościowe zakładamy aby pieniądze oszczędzać jednak wybraliśmy konto oszczędnościowe zamiast lokaty aby mieć stały dostęp do naszego kapitału. W większości przypadków banki oferują darmowy pierwszy przelew w miesiącu, co wydaje się wystarczające dla większości klientów, gdy jednak potrzebujemy większej elastyczności naszego konta wskazane jest wynegocjowanie z bankiem odpowiednich dla nas warunków.

- dodatkowe warunki – trzy pierwsze czynniki są najważniejsze, którymi powinniśmy kierować się przy wyborze konta oszczędnościowego. Poza nimi możemy wyróżnić inne parametry, które mogą mieć wpływ na naszą decyzję odnośnie danej oferty wobec innej. Mowa tu na przykład o konieczności założenia konta osobistego powiązanego z kontem oszczędnościowym, wymagany okres wypowiedzenia przy likwidacji konta czy utrata naliczonych odsetek przy wcześniejszym zamknięciu konta oszczędnościowego. Są to marginalne sytuacje ale mogą mieć wpływ na naszą ostateczną decyzję odnośnie konkretnej oferty.
Lokaty oszczędnościowe / terminowe.
Czym jest lokata oszczędnościowa?

Lokata oszczędnościowa to depozyt składany przez właściciela lokaty bankowi na określony okres czasu i na ustalony procent.
Mówiąc prościej lokata to pożyczka jaką udziela się bankowi na z góry określony czas a w zamian bank oddaje nam zdeponowany kapitał plus określone w umowie lokaty odsetki.

Lokaty oszczędnościowe dzielimy na krótkoterminowe (jednodniowe, miesięczne, kilkumiesięczne) oraz długoterminowe (roczne, dwuletnie, wieloletnie – rzadziej spotykane).

Na co zwrócić uwagę wybierając lokatę oszczędnościową?

- oprocentowanie – tak jak w przypadku kont oszczędnościowych, tak samo w przypadku lokat najważniejszym parametrem jest oprocentowanie zdeponowanego kapitału – im wyższe tym lepiej dla klienta.

- forma kapitalizacji odsetek – w przeciwieństwie do kont oszczędnościowych, odsetki od zdeponowanych na lokacie pieniędzy kapitalizowane są na koniec okresu trwania lokaty. Zdarza się, że banki oferują lokaty z częstszą kapitalizacją, co jest korzystniejsze dla klientów, jednak są one niezmiernie rzadko spotykane i nawet jeśli takową uda nam się znaleźć to zapewne będzie niżej oprocentowana niż lokata kapitalizowana na koniec okresu.

- długość trwania lokaty – zasada jest prosta – im dłuższa lokata tym większe korzyści, ale też na dłużej rozstajemy się ze zdeponowanymi na niej pieniędzmi.

- oprocentowanie stałe czy progresywne – stałe oprocentowanie jest niezmienne przez cały okres trwania lokaty, oprocentowanie zmienne progresywne będzie rosło wraz z długością trwania lokaty, przynosząc tym samym większe zyski.

- dodatkowe warunki – należy zwrócić uwagę na dodatkowe wymogi jakie może nam stawiać bank, jak np. konieczność założenia konta osobistego do lokaty bądź kara umowna za wcześniejsze zlikwidowanie lokaty. Powinniśmy unikać ofert, które za wcześniejsze wycofanie środków nie tyko nie dopisują wypracowanych odsetek ale jeszcze dodatkowo obciążają klienta kosztami za wcześniejsze zlikwidowanie lokaty.

Na koniec warto wspomnieć, że korzyści uzyskane z lokat oszczędnościowych objęte są podatkiem od zysków kapitałowych, który wynosi 19%, jest on pobierany automatycznie przez bank i przekazywany bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Przy wybieraniu oferty lokaty warto upewnić się czy reklamowany przez bank zysk z lokaty obejmuje już ten podatek czy musimy od niego te 19% odliczyć.
M. Jastrzęba
^
^